Drobečková navigace

Kolotoč politiky — Divná doba, divná láska, divné životy

Divadlo v Celetné, Celetná 17, Praha 1 - Staré Město, 110 00

  • ostatní představení

Datum a čas konání

  • ne 28. 10. 2018 20.00

Tři malé hry s dvěma písněmi a jedním ukřižováním.

Další ze série scénických čtení krátkých her o politice ze tří ročníků soutěže o CENU FREDINANDA VAŇKA.

Součástí večera bude setkání s autorem a česko-slovenské pohoštění.

Hra prvá: DIVNÁ DOBA — klipová montáž krátkych fragmentov: Spamy z Pobrežia Slonoviny chybnou gramatikou oznamujú, že sme zdedili milión. Muž, prezliekajúci sa za ženu, aby jeho syn mal matku. Konšpirácia nad obálkou časopisu Economist. Frustrovaná žena z nadnárodnej korporácie sa ventiluje xenofóbnymi mailami. Konšpirácia nad časopisom Záhradkár. Muž s kamarátmi tajne cvičí boj v lese, aby ochránil svoju vlasť. Babka s nostalgiou spomína na socializmus a dovolenku na Balatone, kým jej vnuk sa nudí, lebo zajtra ide zase do Paríža. EU chce klonovať jednu historickú osobnosť, ktorá nás vyvedie z krízy. V každom štáte je o tom referendum. Ktorý velikán nás spasí?

Hra druhá: DIVNÁ LÁSKA — čechovovská minidráma: Anna je dirigentka, Natália hrá na kontrabas. Pri samovare vyplynie, že Natália dala už dva nástroje do záložne a hrá len ústami. Za peniaze kupuje vodku svojmu mužovi, aby ju ľúbil a nebil ju. Natáliu chcú z orchestra vyhodiť, ale cársky úradník sa jej zastane, je to sesternica jeho ženy. Do retro príbehu vstupuje autor a hovorí o ruskom útoku na Ukrajinu a o svojich známych, ktorí veria Putinovej internetovej propagande a tiež o svojej bezmocnosti svojim písaním ovplyvniť svet. Ale aspoň v tejto hre je autor bohom — zariadi, aby Natálii kúpili tretí kontrabas. Škandál, toto by sa v Petrohrade nemohlo stať!

Tretia hra: DIVNÉ ŽIVOTY — scenár fiktívneho filmu BUTIK NA KORZE, inšpirovaného oscarovým Obchodom na korze. Slovenské mestečko, dnes. Xenofóbne útoky proti homosexuálom a lesbičkám. Gayovia sú označení ružovým trojuholníkom a berú im majetky a obchody. Najlepšie je ujsť na Mars, kde Holanďania chystajú misiu… Viktor, majiteľ butiku, gay, si vezme Annu za formálnu manželku. Doteraz žila v lesbickom vzťahu s Aniko, bigotnou kresťankou, ktorá tají svoj „hriech“, ale zo žiarlivosti napíše anonym na falošné manželstvo. Viktor sa obesí a Aniko sa za svoj čin potrestá ako Kristus: pribije si ruku o stôl. Viktorova duša letí vesmírom — smeruje na Mars…

autor > Viliam Klimáček

režie > Filip Nuckolls

UPOZORNĚNÍ:

Představení se hraje v Klubovně v Jindřišské ulici 23.

Zobrazit podrobné informace